Jdi na obsah Jdi na menu
 


SALUKA

11. 3. 2009
 

Saluka - Perský chrt - Saluki

 

 

Český název: Saluki, Perský chrt

Anglický název: Saluki, Arabian Hound

Historie plemene Saluki

Saluki pochází z oblasti Blízkého východu, byl pojmenován podle města Saluki, které se nachází na jihu Arabského poloostrova., též se však uvádí, což však není historicky nijak doloženo, že název plemene Saluki pochází ze jména královské rodiny Seleukidů, jejichž obrovská říše se rozkládala od Hindu až po střední moře. Byl vyšlechtěn především k lovu gazel. Využívali ho již kočovní beduíni. Tehdejší intenzivní provoz karavan se zasloužil o rozšíření plemene v celé říši, což nejlépe vysvětluje dnešní obrovskou oblast rozšíření Saluki na celém středním východě. Saluki je jedno z nejstarších psích plemen, což dokládají také jeho kresby, které byly objeveny již v egyptských středověkých hrobkách. Jako společníky je využívali faraoni pro jejich hrdou a jemnou povahu. Tito králové údajně podporovali chov psů s třásněmi dlouhé srsti. Vlastní chov začíná koncem 19. století. První Saluki byli importováni do Anglie v roce 1840 a pod názvem perský chrt byli vystaveni jako kuriozita v zoologické zahradě v Regent's Parku. Anglickým kynologickým klubem je plemeno Saluki uznáno roku 1922.

 

Povaha

Saluki je hrdý pes. Ke svému pánovi dokáže být milý, je mu oddaný, avšak k cizím osobám je odmítavý a netečný, ne však agresivní. Tento pes miluje děti. Saluki je psí aristokrat.

 

Popis Saluki

Saluki je krátkosrsté plemeno. Jeho srst je hladká, hedvábná, delší je na uších, ocase a zadní straně nohou. Nohy má tento pes rovné a dlouhé se silnými svaly, což mu umožňuje vyvinout neobyčejnou rychlost při pronásledování kořisti. Zbarvení srsti hýří širokou barevnou škálou, jejichž kombinace je přípustná. Je zbarven od bílé, krémové a žluté, přes zlatavě červenou, červenou k šedé až po černou. Hlavu má úzkou a dlouhou, mezi ušima širokou. Oči má Saluki tmavohnědé a velké. Uši přiléhají k hlavě jsou dlouhé, zavěšené, porostlé dlouhou hedvábnou srstí. Nos je černý nebo hnědý. Stavba těla je vyrovnaná, tělo dlouhé, břicho vtažené. Ocas má Saluki nízko nasazený, dlouhý a pokrytý dlouhou měkkou srstí, která se zvláště ke konci ocasu zhušťuje. Chůze je lehká a elegantní.Váha těchto psů se by se měla pohybovat od 14 do 25 kg, výška je v kohoutku od 58 do 71 cm. Fenka je samozřejmě menší.

 

 

Plemenný standard

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Saluki, Perský chrt zařazen do skupiny X. - Chrti, sekce 1 - Chrti. Oficiální zkratka pro ČR je SA.

 

Základní péče

Musíme mít na paměti, že Saluki je velice hrdý a jemný pes. Potřebuje tedy velmi citlivý přístup. Je pro něho velice důležitý pohyb ve volné přírodě, dlouhé procházky a fyzická zátěž, doma je pak pes klidný. Pravidelná kontrola a čištění očí a uší by mělo být pro chovatele samozřejmé. Obecně však nepotřebuje Saluki žádnou mimořádnou péči.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bla

(Dave, 8. 5. 2009 10:33)

Čau máš to fakt pěkný;-)