IRSKÝ VLKODAV(IRISH WOLFHOUND)www.farmapobezovice.wbs.cz
Irský vlkodav - původ
Irský vlkodav (Irish Wolfhound) pochází z Irska. Předchůdce irského vlkodava chovali již staří Keltové na území dnešního Irska ve 4. století před našim letopočtem, ze kterého se postupem času křížením různých druhů chrtů vyvinul. Irský vlkodav je irské národní plemeno, kterému se také říká irský chrt nebo velký irský pes.
Irský vlkodav - charakteristika
Klidný, vyrovnaný a trpělivý pes nevtíravých způsobů. K lidem je vlídný, k dětem přátelský, pánovi je hluboce oddán.
Irský vlkodav - výška
Minimální výška psa je 79 centimetrů, u feny 71 centimetrů.
Irský vlkodav - váha
Minimální hmotnost u psa je 54,5 kilogramů, u fen 40,5 kilogramů.
Irský vlkodav - péče o srst
Srst irského vlkodava je hrubá a drátovitá. Zbarvení je šedé, ocelově šedé, žíhané, červené, černé, čistě bílé, plavé a pšeničné. Srst denně kartáčujte, abyste odstranili odumřelé a uvolněné chlupy.
Irský vlkodav - povahové rysy
Dobromyslný, klidný, ohleduplný, trpělivý, přizpůsobivý, inteligentní, bezkonfliktní, přátelský, poměrně poslušný, vnímavý, málo štěká.
Irský vlkodav - výchova
Výchova probíhá většinou bez problémů. Tito psi se snadno učí a rádi něco dělají pro svého pána.
Irský vlkodav - pohyb
Toto plemeno vyžaduje dostatečný pohyb.Dostatek procházek ocení.
Irský vlkodav - věk
Irský vlkodav se bez problémů dožívá vysokého stáří. Věk 13 let není u tohoto plemene žádnou zvláštností.
Irský vlkodav - zajímavosti
Dnešní chovatelé irských vlkodavů se snaží vyšlechtit ještě větší jedince a nejspíš se v budoucnosti skutečně objeví zvlášť velcí zástupci tohoto plemene, vysocí 81 - 86 centimetrů.
!BOJOVÁ PLEMENA!
Požadavky na bojová plemena psů:Bojová plemena psů si musí umět poradit s bráněním stáda, s lovením divoké zvěře nebo bojem v aréně. Nyní je hlavním požadavkem majitelů agresivita psů v ohrožení života. Problém je, že chování psů nelze naprogramovat a pes může agresivně reagovat i v běžné situaci.
Bojová plemena - seznamte se
Ostrý bulteriér
Rasa bulteriér vznikla v 19. století v Anglii a pes byl původně používán pro zápasy s býky. Rasa vznikla křížením Anglického buldoka a Staroanglického bílého teriéra. Výsledkem je inteligentní, silný a temperamentní pes plný odvahy. Bulteriér se rychle učí, ale je velmi tvrdohlavý. Pes potřebuje tvrdou ruku, ale i laskavost a trpělivost. Při správné výchově vám bude neocenitelným společníkem a ochráncem rodiny.
Americký pitbulteriér
(American Pit Bull Terrier)
Pitbulteriér je považován za výjimečně nebezpečného. Pes je rychlý, odvážný, vytrvalý, učenlivý, oddaný, ale i velmi poslušný. Může být velmi agresivní vůči jiným psům - byl vyšlechtěn pro boj v ringu a stačí mu malý podnět k vyvolání střetu. Americký pitbulteriér musí být důsledně vycvičen a musíte ho trestat za agresi. Dáte-li psovi dostatek lásky, povedete ho k disciplíně, bude vám tím nejvěrnějším psím přítelem.
!BOJOVÁ PLEMENA!
Bojová plemena psů jsou výsledkem snahy člověka.Pečlivým výběrem, křížením ras a posilováním vlastností pro bojovnost byla bojová plemena vyšlechtěna do současné podoby.
Rotvajler - ochránce
Mohutný pes, pyšní se téměř dva tisíce let starým rodokmenem. V minulosti hlídal dobytek, nyní vám spolehlivě ochrání majetek. Rotvajler je klidný, věrný a poslušný pes s dobrými nervy. Je to ostražitý ochránce, ale vyžaduje, stejně jako pitbulteriér, hodně disciplíny. Rotvajlera si nepořizujte, pokud jste úplní psí začátečníci.
Kavkazský pastevecký pes
Na první pohled vypadá neohrabaně a těžkopádně. Kavkazský pastevecký pes přesto dokáže být velmi rychlý a hbitý.Pes je samostatný, nedůvěřivý k ostatním lidem, ostražitý, nenáročný (přizpůsobí se jakémukoliv klimatu). Kavkazský pastevecký pes je výborný strážce a ochránce pro majitele i celou rodinu.
Bojová plemena potřebují pevnou ruku a laskavou péči. Před pořízením psa si zjistěte informace o jeho vlastnostech, výchově a zkuste se poradit s někým, kdo vašeho vysněného psího přítele již vlastní.
Německá doga - Deutsche Dogge
Německá doga
původ
Německá doga (Deutsche Dogge) je národní německé plemeno. Německé dogy pocházejí od dávnověkých moloských psů, kteří se dostali do Evropy v době vlády římského impéria, šířících se pro bojové a strážní služby. Ve středověku dogu používali k nahánění dobytka, pastvě býků, k lovu, ke štvanicím na divoká prasata i šelmy a hlavně na osobní ochranu.
Německá doga - váha
Hmotnost německé dogy se pohybuje v rozmezí 55 až 75 kilogramů.
Německá doga - výška
Minimální výška psa je 76 centimetrů, u feny 71 centimetrů.
Péče o srst německé dogy
Srst je krátká, hustá s vysokým leskem. Zbarvení je žíhané, plavé, modré, černé nebo harlekýn (bílé s černými skvrnami). Péče o srst není náročná. Pro každodenní kartáčování je vhodné použít například kartáč s přírodními štětinami nebo klasický drátěný kartáč. Každodenní kartáčování je velice nutné, odstraní se tak uvolněná srst. Dále slouží ke stimulaci jejího přirozeného promašťování a k odstranění nečistot.
Povahové rysy německé dogy
Německá doga je pes velice inteligentní, poslušný, laskavý, učenlivý, společenský a přátelský. Je také velice odvážný a temperamentní a nechybí mu ani sebevědomí a rozvážnost. Svému pánovi je velmi oddaný a věrný.
Německá doga - výchova
Výchova probíhá většinou bez problémů. Tito psi se snadno učí a rádi něco dělají pro svého pána.
Německá doga - pohyb
Německá doga je aktivní plemeno a je zapotřebí, aby měl dostatek pohybu. Pro udržení kondice můžete s německou doga podnikat dlouhé a pravidelné procházky.
Německá doga - věk
Německá doga se dožívá věku kolem 10 - 12 let, ale i déle.
Novofundlandský pes(NEWFOUNDLAND)
Novofundlandský pes - původ
Předci novofundlandského psa pocházeli ze severo - východního pobřeží Kanady. Psi tohoto plemene jsou obdařeni vynikající silou a vytrvalostí.
Novofundlandský pes - charakteristika
Povaha novofundlandského psa je přátelská a mírná, ale taktéž pozorná a otevřená. U dospělého psa můžeme očekávat určitou míru rezervovanosti a důstojnosti. Jeho inteligence, přizpůsobivost a horlivost z něj dělá příjemného společníka a ochotného pracovníka.
Novofundlandský pes - výška, váha
Psi měří přibližně 71 cm, feny přibližně 66 cm. Váha u psů se pohybuje v rozmezí 60 - 75 kg, u fen 50 - 60 kg.
Novofundlandský pes - srst
Krycí srst je hrubá a otevřená, podsada je krátká, měkká a hustě zavřená. Srst je černá, krémová, bronzová nebo čokoládově hnědá.
Péče o srst
Pouze v období línání je nutné denní kartáčování k odstranění uvolněné srsti. Psa koupejte jen v případě nutnosti. Uši psa je nutné udržovat v čistotě, drápky krátké.
Novofundlandský pes - povahové rysy
Společenský, mírný, nekomplikovaný, přítulný, poslušný. Tento pes je přátelský k lidem i ke zvířatům, velice rád plave a není zvlášť ostražitý, ale pokud je to opravdu nutné, svou rodinu chrání. Novofundlandský pes málo štěká, je sebevědomý a vyrovnaný.
Novofundlandský pes - výchova
Výchova novofundlandského psa probíhá většinou bez problémů.
Novofundlandský pes - pohyb
Novofundlandský pes potřebuje mnoho pohybu. Choďte s ním proto na dlouhé procházky, a až vyroste, můžete jej nechat běhat vedle kola a udržovat jej tak v dobré kondici.
Novofundlandský pes - věk
Novofundlandský pes se dožívá věku kolem 11 let.
SVATOBERNARDSKÝ PES
PŮVOD:
V průsmyku Velkého Sv. Bernarda ve výši 2469 metrů nad mořem založili mniši v 11. století hospic určený jako útočiště pro cestující a poutníky. V tomto hospicu se od poloviny 17. století chovali na hlídání a na ochranu velcí horští psi - bernardýni. Tito psi se brzy začali používat jako průvodci a zvláště jako záchranáři.
Bernardýn - charakteristika
Povaha svatobernardského psa je přátelská a mírná, ale taktéž pozorná a otevřená. U dospělého psa můžeme očekávat určitou míru rezervovanosti a důstojnosti. Jeho inteligence, přizpůsobivost a horlivost z něj dělá příjemného společníka a ochotného pracovníka.
Bernardýn - výška, váha
Výška psa je 70 - 90 centimetrů, průměrná výška fen je 65 - 80 centimetrů. Váha je úměrná výšce a pohybuje se v rozmezí 50 - 91 kilogramů.
Bernardýn - srst
Existují krátkosrstí a dlouhosrstí svatobernardští psi. Zbarvení je hnědé s bílou nebo bílé s hnědou. Svatobernardský pes musí mít bílé končetiny, hruď, špičku ocasu a lysinku a bílou skvrnu na šíji nebo bílý límec.
Bernardýn - péče o srst
Bernardýn - povahové rysy
Veselý, inteligentní, poslušný, přátelský, milý, velmi přítulný, klidný, ostražitý.
Bernardýn - výchova
Výchova bernardýna je složitější. Pro svatobernardské psy platí, že musí být vychováváni s velkým pochopením. Postarejte se o to, aby pes nebyl příliš tělesně zatěžován v období vývinu.
Bernardýn - pohyb
Bernardýn je velmi činorodé a aktivní plemeno a v případě nedostatku vyžití si hledá vlastní vybití energie. Potřebuje každodenní mnohakilometrové procházky, společný běh s majitelem nebo trénink v zápřahu, se kterým se dá začít přibližně od dvanáctého měsíce věku.
Bernardýn - věk
Bernardýn se dožívá věku kolem 11 let, ale i déle.
Bernardýn - zajímavosti
Od roku 1776 je zaznamenáváno mnoho zpráv o záchranných akcích, ve kterých hráli bernardýni hlavní roli zachránců, převážně legendární bernardýn Barry.
Rotvajler - Rottweiler
Původ
Plemeno bylo vyšlechtěno v Německu ve 20. letech 19.století. Název dostalo podle města Rottweiler, střediska obchodu s dobytkem na jihu země. Zprvu byl rotvajler používán k lovu černé zvěře, později jako pastevecký pes k doprovázení stád a jejich nočnímu hlídání. V současnosti je rotvajler užíván jako spolehlivý služební pes. V USA bylo plemeno uznáno v roce 1935, ve Velké Británii se objevilo roce 1936.
Váha
Průměrná hmotnost psa je 50 kilogramů. Fena váží průměrně 42 kilogramů.
Výška
Výška psa se pohybuje v rozmezí 63- 69 centimetrů, u fen 58 - 63,5 centimetrů.
Péče o srst
Srst rotvajlera je středně dlouhá s hrubými pestíky a jemnou podsadou. Zbarvení je černé s tříslovými až mahogonovými odznaky, které nezabírají více než jednu desetinu povrchu těla. Podsada je černá, šedá nebo plavá. Péče o srst rotvajlera není náročná. Pro každodenní kartáčování je vhodné použít například kartáč s přírodními štětinami nebo klasický drátěný kartáč. Každodenní kartáčování je velice nutné, odstraní se tak uvolněná srst. Dále slouží ke stimulaci jejího přirozeného promašťování a k odstranění nečistot.
Povahové rysy
Rotvajler je pes velice inteligentní, poslušný, učenlivý, společenský a přátelský. Je také velice odvážný a temperamentní a nechybí mu ani sebevědomí a rozvážnost. Svému pánovi je velmi oddaný a věrný. Vůči vetřelcům dokáže být i agresivní.
Výchova
Výchova probíhá většinou bez problémů. Tito psi se snadno učí a rádi něco dělají pro svého pána.
Pohyb
Rotvajler je aktivní plemeno a je zapotřebí, aby měl dostatek pohybu. Pro udržení jeho kondice můžete s rotvajlerem podnikat dlouhé a pravidelné procházky.
Věk
Rotvajler se dožívá věku kolem 11 - 12 let.
BARZOJ
Původ: Na území Ruska se chrtovití psi vyskytovali již od 9. století. Barzoj, lovecký chrt ruské aristokracie, užívaný především při lovu vlků, ale i další velké zvěře, se jako plemeno postupně stabilizoval zhruba od 18. století, největší obliby jeho chov dosáhl ve století devatenáctém.
Popis: Velký, impozantní, mimořádně ušlechtilý chrt s polodlouhou srstí. Hlava malá, dlouhá, úzká, čenichová partie silná, suchá, delší než mozkovna. Oči velké, mandlového tvaru, tmavohnědé, spíše blízko u sebe. Uši malé, jemné, špičaté, nasazené vysoko a daleko, v klidu složené dozadu, při pozornosti vztyčené, často se špičkami překlopenými dopředu. Krk dlouhý, klenutý, bez laloku. Tělo s klenutým hřbetem, poměrně dlouhým hrudníkem, dosahujícím až k loktům, málo klenutými žebry a silně vtaženým břichem. Končetiny dlouhé, rovné, suše osvalené, s úzlými tlapami. Ocas nízko nasazený, šavlovitě nesený, čím delší, tím lepší, bohatě osrstěný. Srst delší, hedvábná, zvlněná, nejbohatší na krku, spodku hrudníku, zadních stranách končetin a ocase. Zbarvení: bílé, zlaté, šedé, žluto-šedé, červené, černé, žíhané včetně kombinací těchto barev. Charakteristika: Povaha barzoje plně odpovídá jeho hrdému aristokratickému zevnějšku. Chování má důstojné, poněkud odtažité, působí naprosto vyrovnaným a sebevědomým dojmem. Pánovi je však nesmírně oddaný. Coby někdejší lovec vlků umí být i patřičně ostrý.
Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu i prostoru. Těžko se podrobuje výcviku.
Užití: Dostihový chrt, náročný společník.
Výskyt: Patří k vzácnějším plemenům. Počty u nás odchovávaných štěňat za rok se počítají na desítky.
Možná záměna: Velikostí, klenutým hřbetem a zkadeřenou srstí se jasně odlišuje od všech ostatních chrtů.
pes |
35-45kg |
70-82cm |
fena |
35-45kg |
65-77cm |
pani
(markéta flinová, 20. 2. 2012 14:28)